
A fájdalomcsillapítás stratégiái
Gyenge-közepes fájdalom, erős fájdalom, vagy elviselhetetlen fájdalom esetén az orvosok...
Ha valakinek havonta 3-4 alkalomnál többször szüksége van arra, hogy fejfájás miatt fájdalomcsillapítót vegyen be, érdemes felkeresnie háziorvosát, aki akár fejfájás szakrendelésre is irányíthatja. Bár a fejfájás az agydaganattól a magas vérnyomáson át a cukorbetegségig számos kór kísérője lehet, az egyéb tünetek nélkül jelentkező visszatérő fejfájások hátterében többnyire ún. önálló fejfájás-betegség áll.
Magyarországon 1-1,2 millióra becsülik a migrénesek számát, tenziós fejfájással még ennél is többen küzdenek1. A migrénes roham általában féloldali, erős, görcsös vagy lüktető fájdalmat jelent, gyakran kíséri hányinger, vagy hányás, illetve fényérzékenység. A fejfájósok zöme ún. tenziós, azaz stresszel, szorongással, depresszióval összefüggő fejfájás-betegségben szenved. A fájdalom többnyire kétoldali. Különböző formában jelentkezhet, gyakran kisugárzik a tarkótól a homlok, vagy a fejtető felé. A nyak és a váll izomzata feszes és nyomásérzékeny lehet, nehezen lazul el. Ez a fejfájás típus nőknél és férfiaknál ugyanolyan gyakorisággal fordul elő, míg a migrén inkább a nők betegsége.
A harmadik jellegzetes típus az. ún. cluster fejfájás, pár hetes csomagokban jön. Néhány héten át naponta többször is jelentkezhet a rövid ideig tartó, kínzó, általában féloldali, gyakran orrfolyással, a szem kivörösödésével kísért nyilalló fejfájás. A cluster-fejfájás a férfiaknál gyakrabban fordul elő, de nagyon ritka.
A fejfájástól való megszabaduláshoz ma már számos gyógyszer áll rendelkezésre. Mindenkinek ki kell tapasztalnia, hogy számára melyik fájdalomcsillapító a leghatékonyabb. Migrén és cluster fejfájás esetén rohamoldó, illetve a rohamok kialakulását megelőző szerek is rendelkezésre állnak. Tenziós fejfájásnál az orvosok stressz-oldó, szorongás-oldó, vagy depresszió-ellenes szereket is felírhatnak.
A fejfájás betegségnél gyakran nem oldanak meg mindent a tabletták. Elsősorban a tenziós fejfájásnál, de néha a migrénnél is stresszoldó technikák elsajátítására lehet szükség. Szóba jöhet az autogén tréning, a relaxáció, a jóga, de pszichoterápiás kezelést is javasolhatnak az illetőnek. Az akupunktúra is hatékony lehet.
Fontos a táplálkozás is, mert számos étel és ital provokálhatja a fejfájás rohamokat. Ismert például egyes vörösborokról, csokoládékról, tartósítószerekről, fűszerekről, olajos magvakról, a fagylaltról, a banánról, de tulajdonképpen teljesen egyéni, hogy kinél milyen étel válthatja ki a fejfájást. A bűnös étel megtalálásában segít a táplálkozási- és a fejfájás napló vezetése.
Ha a fejfájáson kívül más idegrendszeri panaszok is vannak, pl. látás- vagy beszédzavar, zsibbadás, a gondolkodás lassulása, akkor haladéktalanul orvoshoz kell fordulni, mert ezek a tünetek alapos kivizsgálást igényelnek.
A Magyar fejfájás Társaság honlapján2 megtalálható a hazai fejfájás centrumok listája.
220 mg filmtabletta
Fejfájás, fogfájás, izomfájdalom, ízületi fájdalom, hátfájás és menstruációs fájdalom, megfázáshoz vagy influenzához társuló láz csökkentésére és a társuló fájdalmak tüneti kezelésére.
100 mg/g gél
Ízületi fájdalom, izomfájdalom, valamint csont-ízületi gyulladás lokális kezelésére.
Gyenge-közepes fájdalom, erős fájdalom, vagy elviselhetetlen fájdalom esetén az orvosok...
A fájdalom a szervezet tudósítása arról, hogy valahol valami nem működik megfelelően,...
A fejfájás nagyon sok ember életét keseríti meg. Vannak, akiknek néhány órára, vagy...