
A fájdalomcsillapítás stratégiái
Gyenge-közepes fájdalom, erős fájdalom, vagy elviselhetetlen fájdalom esetén az orvosok...
Az ún. elsődleges diszmenorrea hátterében nem áll semmiféle egyéb betegség. A méh rendellenes, görcsös összehúzódásait általában a prosztaglandin nevű anyag túlzott mennyisége okozza. A visszatérő menstruációs fájdalmakhoz pszichés problémák is hozzájárulhatnak, amelyek pszichológus segítségével történő felderítése hasznos lehet.
A másodlagos diszmenorrea hátterében valamilyen más betegség, leggyakrabban endometriózis áll. A méhet elhagyó, és a hasüregben máshol letelepedő méhnyálkahártya-szövet darabkák belső vérzéseket, fertőzéseket, kismedencei fájdalmakat idézhetnek elő. Mióma, daganat, vetélés, méhen kívüli terhesség, vagy kismedencei fertőzés, illetve gyulladás is okozhatja a másodlagos menstruációs fájdalmat.
A diszmenorrea leggyakoribb tünetei az alhasi fájdalom- és görcsök, a hányás, hányinger, fejfájás, hátfájás, lábakba sugárzó fájdalom, hasmenés, fáradtság, gyengeség. Kialakulásának kockázatát fokozza a túlsúly, a dohányzás és a menstruáció alatti alkoholfogyasztás. Statisztikai elemzések szerint azoknak a nőknek a körében, akiknek első vérzése 11 éves koruk előtt jelentkezett, illetve, akik még nem voltak várandósak, gyakoribb a menstruációs fájdalom.
A diszmenorrea kezelése az életkortól, egészségi állapottól, és természetesen az esetlegesen a háttérben meghúzódó betegségektől függ. Általánosságban elmondható, hogy a menstruációs fájdalmak csillapítására hatékonyak a nem-szteroid gyulladáscsökkentő gyógyszerek, hiszen ezek többnyire a görcsöket okozó prosztaglandin vegyületek szintézisét gátolják. Ezek szedését a menstruáció várható első napja előtti napon már érdemes elkezdeni, és pár napig folytatni. Alkalmaznak továbbá a menstruációs ciklus működését befolyásoló fogamzásgátló szereket és más hormonális készítményeket, de jót tehet némi életmód változtatás is: a vitamindús táplálkozás, a rendszeres testmozgás, a dohányzásról való lemondás, a naponta elfogyasztott kávék és édességek mennyiségének csökkentése. Segíthetnek a népi gyógymódok: a meleg fedő – manapság inkább fűtőpárna, a forró fürdő-, vagy zuhany, a has masszírozása.
A laparoszkópos (hastükrözéses) eljárás során, melynek segítségével a sebészek ma már bonyolult műtéteket is el tudnak végezni, a hasfalon létrehozott kis bemetszésen keresztül bevezetett kamera az orvosnak betekintést nyújt a kismedence és hasüreg belső világába. Így észlelheti az elváltozásokat, például az endometriózisos méhnyálkahártya darabkákat.
A hiszteroszkópia (méhtükrözés) a méhnyakcsatorna és a méh belsejének vizuális vizsgálata. A „látóműszert”, a hiszteroszkópot, a hüvelyen keresztül vezetik be.
220 mg filmtabletta
Fejfájás, fogfájás, izomfájdalom, ízületi fájdalom, hátfájás és menstruációs fájdalom, megfázáshoz vagy influenzához társuló láz csökkentésére és a társuló fájdalmak tüneti kezelésére.
100 mg/g gél
Ízületi fájdalom, izomfájdalom, valamint csont-ízületi gyulladás lokális kezelésére.
Gyenge-közepes fájdalom, erős fájdalom, vagy elviselhetetlen fájdalom esetén az orvosok...
A fájdalom a szervezet tudósítása arról, hogy valahol valami nem működik megfelelően,...
A fejfájás nagyon sok ember életét keseríti meg. Vannak, akiknek néhány órára, vagy...